Ako môžem prihlásiť obec do Dediny roka?

Obec sa do Dediny roka prihlasuje prostredníctvom vyplnenej, starostom podpísanej Prihlášky, vyplneného formulára Oblasti hodnotenia (na stiahnutie tu: https://www.dedinaroka.sk/prihlasit-sa/) s podpornými prílohami a fotodokumentáciou. Zároveň môžete na tejto stránke nájsť aj Podmienky a pravidlá Dediny roka 2025 a všetkých partnerov ocenenia.

Účasť obce je bezplatná. Prihláška aj formulár Oblasti hodnotenia musia byť do 15. apríla 2025 (rozhoduje dátum podania) zaslané na adresu:

Slovenská agentúra životného prostredia

Sekcia environmentalistiky

Oddelenie starostlivosti o krajinu, sídla a regióny

Dedina roka 2025

Tajovského 28, 975 90 Banská Bystrica

 

V minulosti som sa do Dediny roka prihlásil, môžem sa prihlásiť znova?

Do Dediny roka 2025 sa môžu prihlásiť aj obce, ktoré sa zúčastnili minulých ročníkov, pričom držitelia titulu Dedina roka sa môžu opätovne prihlásiť po 6 rokoch od získania titulu. Obce ocenené v minulých ročníkoch nemôžu získať opakovane identické ocenenie. V prípade, že zvažujete opätovné prihlásenie, zo skúseností odporúčame, aby ste sa zapojili až v druhom nasledujúcom ročníku po vašej poslednej účasti, z dôvodu, aby boli viditeľnejšie dosiahnuté výsledky a pokrok, ktorý ste za toto obdobie dosiahli. Národná hodnotiaca komisia nehodnotí rovnaké aktivity ako boli prezentované počas vašej prvej účasti v Dedine roka.

Ako postupovať pri vypĺňaní prihlášky?

Prihláška a rovnako tak aj formulár Oblasti hodnotenia tvoria povinné súčasti registrácie. Prosím dbajte o správne vyplnenie základných údajov o obci vrátane podpisu a pečiatky na prihláške. Zároveň priložte čo najviac príloh v podobe fotodokumentácie a podporných materiálov (letáky, brožúry, atď.) za účelom lepšieho spoznania obce a života v ňom.

Aké sú najčastejšie chyby pri vypĺňaní prihlášky?

Prihláška je dôležitým dokumentom, ktorý približuje členom národnej hodnotiacej komisie všetky najdôležitejšie informácie o fungovaní obce. Nedostatočné alebo neúplné informácie môžu znížiť šance obce na úspech. Medzi najčastejšie chyby patria nasledovné:

 

  • chýbajúce údaje o obci, jej rozvoji či projektoch,
  • neúplné odpovede, ktoré neposkytujú dostatok detailov,
  • nevyzdvihnutie unikátnych prvkov, ktoré robia obec výnimočnou,
  • absencia konkrétnych príkladov projektov, aktivít alebo úspechov,
  • nekvalitné fotografie,
  • nejasné prepojenie medzi víziou obce a konkrétnymi aktivitami.

 

Čo mám písať do formulára Oblasti hodnotenia?

Formulár obsahuje pomocné otázky. Pri vypĺňaní sa sústreďte na detailnejšiu charakteristiku v zmysle rozvojového procesu obce za obdobie posledných desiatich rokov, resp. od času, ktorý považujete za medzník rozvoja obce a vyzdvihnite ojedinelé inovatívne a inšpiratívne riešenia, ale aj problémy a obmedzenia, s akými ste sa stretli pri realizácii jednotlivých cieľov. Spomeňte uplatnené metódy a techniky práce.

Je potrebné vyplniť každú oblasť. Môže sa vám zdať, že nemáte čo napísať, ale pozerajte sa na to s nadhľadom. V pomocných otázkach hľadajte medzi jednotlivými činnosťami súvislosti a tie charakterizujte (napr. obec nemá školské zariadenie, ale možno zabezpečila pravidelnú dopravu pre školákov. Ide o to, akým spôsobom viete vyriešiť výzvy a vzniknuté problémy).

Aké sú hlavné kritériá hodnotenia v Dedine roka?

V národnom ocenení Dedina roka sú obce hodnotené na základe viacerých kritérií, ktoré reflektujú ich rozvoj, komunitný život a starostlivosť o kultúrne a prírodné dedičstvo. Medzi hlavné hodnotiace oblasti patria aktivity týkajúce sa:

  • koncepčného rozvoja obce – stratégia a plánovanie rozvoja obce, využívanie finančných zdrojov (EÚ fondy, granty, obecný rozpočet),
  • spoločenského a komunitného života – aktivita občianskych združení, spolkov a dobrovoľníkov, podpora kultúrnych, športových a spoločenských podujatí, spolupráca medzi obcou, školami, podnikateľmi a miestnymi organizáciami
  • starostlivosti o prírodu a krajinu – ochrana a udržiavanie prírodných lokalít, parkov a vodných tokov, separácia odpadu, zelené iniciatívy, obnoviteľné zdroje energie, poľnohospodárstvo a udržateľné hospodárenie v regióne,
  • kultúrneho a historického dedičstva – zachovávanie a propagácia tradičnej architektúry, pamiatok a historických hodnôt, podpora lokálnych produktov a gastronómie,
  • podnikania a inovácií – rozvoj miestneho podnikateľského prostredia a podpora miestnej ekonomiky,
  • infraštruktúry a kvality života – kvalita ciest, chodníkov, verejných priestranstiev a dostupnosť služieb, energetická efektívnosť verejných budov a moderné riešenia v oblasti bývania,
  • propagácie a prezentácie obce – efektívna komunikácia s verejnosťou a využívanie médií,
  • cestovného ruchu – existujúce prírodné podmienky (chránené územia, jaskyne, náučné chodníky a pod.), kultúrno-historické podmienky (hrady, zámky, múzeá a pod.), organizované podujatia, ubytovacie a stravovacie zariadenia, športové možnosti (lyžiarsky vlek, kúpalisko, cyklotrasy a pod.), sprievodcovské služby, obchody, suveníry a pod.),
  • spolupráce s inými obcami, účastí na medzinárodných projektoch, atď.

Musím zaslať aj podporné prílohy?

Podporné prílohy slúžia pre Národnú hodnotiacu komisiu ako vstupný materiál k hodnoteniu. Čím je formulár Oblasti hodnotenia komplexnejšie vyplnený a sú k nemu zaslané relevantné prílohy, tým lepšie si vie hodnotiteľ spraviť obraz o vašej obci. Sú to vlastne vstupné informácie pre človeka, ktorý nikdy pred tým nenavštívil vašu obec.

Už mám vyplnenú prihlášku aj formulár Oblasti hodnotenia, čo s nimi?

Tieto dokumenty zasielate elektronicky, prostredníctvom e-mailu na dedinaroka@sazp.sk. V papierovej forme, spolu s podpornými prílohami (uvedenými na prvej strane prihlášky) ich zasielate na adresu:

Slovenská agentúra životného prostredia
Sekcia environmentalistiky
Dedina roka 2025
Tajovského 28, 975 90 Banská Bystrica

Odoslal som prihlášku, čo bude nasledovať?

Organizátor národného ocenenia (Slovenská agentúra životného prostredia) prihlášku zaeviduje a skontroluje. V prípade, že vo vašej prihláške niečo chýba, vyzve vás na doplnenie. Po ukončení prihlasovania (t.j. po 15.4.2025) organizátor Dediny roka pripravuje harmonogram hodnotenia obcí v mesiacoch MÁJ – JÚL 2025 a bude vás v tejto súvislosti kontaktovať. Po zhromaždení všetkých odpovedí a spracovaní harmonogramu vám bude odoslaný e-mail a rovnako aj list s dátumom a hodinou, kedy vašu obec navštívi národná hodnotiaca komisia.

Aké aktivity alebo prezentácie musí obec zabezpečiť počas hodnotenia?

Počas hodnotenia v Dedine roka musí obec pripraviť program, ktorý porote predstaví jej jedinečnosť, úspechy a víziu rozvoja. V úvodnej prezentácii je dobré predstaviť obec – jej históriu, súčasnosť a vízie do budúcnosti, následne počas prehliadky obce ukázať dôležité miesta, zrealizované projekty, či predstaviť prírodné a kultúrne dedičstvo obce.

Musia sa zapojiť aj obyvatelia obce? Čo sa od nich vyžaduje?

Národná hodnotiaca komisia pozitívne hodnotí a vníma aktívne zapojenie miestnych občanov a komunít. Počas prehliadky môže obec do programu zapojiť aj miestne spolky a občianske združenia prostredníctvom praktických ukážok ľudových tancov, remesiel a tradičnej gastronómie. Týmto spôsobom sa členovia komisie môžu bližšie oboznámiť s miestnou kultúrou, zvykmi a historickým dedičstvom.

Koľko to bude obec stáť?

V 13. ročníku obec vynakladá finančné prostriedky výlučne na prezentáciu obce počas návštevy hodnotiacej komisie. Rozsah a forma prezentácie závisia od rozhodnutia samotnej obce, ktorá si určuje aj výšku investovaných prostriedkov na prezentáciu.

Ako vyzerá návšteva hodnotiacej komisie?

Návšteva hodnotiacej komisie trvá tri hodiny, počas ktorých by mala obec čo najlepšie predstaviť svoje kvality a odprezentovať svoj potenciál. Obec sa môže hodnotiacej komisii odprezentovať v rôznych oblastiach, ktoré odzrkadľujú jej rozvoj, komunitného ducha a kvalitu života. Medzi kľúčové aspekty prezentácie môžu patriť:

  • História a kultúrne dedičstvo – predstavenie historických pamiatok, tradičných podujatí a miestnych zvykov.
  • Komunitný život a zapojenie občanov – ukážka aktivít spolkov, dobrovoľníckych iniciatív, občianskych združení a participácie obyvateľov.
  • Starostlivosť o verejný priestor a životné prostredie – čistota obce, úprava verejných priestranstiev, zeleň, ekologické projekty.
  • Rozvoj infraštruktúry a služby – investície do ciest, škôl, verejných budov, sociálnych a zdravotníckych služieb.
  • Podpora športu a voľnočasových aktivít – prezentácia športových klubov, ihrísk, cyklotrás a možností na aktívne trávenie voľného času.
  • Podpora miestneho podnikania a cestovného ruchu – predstavenie regionálnych produktov, remesiel, agroturistiky a služieb.
  • Inovácie a projekty rozvoja – moderné technológie, využívanie grantov, projekty na podporu udržateľnosti a zlepšenia kvality života.

Každá obec môže upraviť svoju prezentáciu podľa svojich silných stránok a jedinečných charakteristík.

Akú mieru zaťaženia to predstavuje pre mňa ako starostu a pre zamestnancov úradu?

Účasť v súťaži Dedina roka prináša pre starostu a obec určité povinnosti a úlohy, ktoré zahŕňajú administratívne, organizačné aj prezentačné aktivity. Tu je prehľad krokov, ktoré musí starosta zabezpečiť:

  1. Podanie prihlášky
    • Vyplnenie prihlášky do súťaže podľa stanovených podmienok.

 

  1. Príprava na hodnotenie
  • Zostavenie tímu (zamestnanci úradu, zástupcovia občanov, organizácií a spolkov).
  • Zabezpečenie potrebných dokumentov a prezentácií o obci.
  • Naplánovanie trasy a obsahu prehliadky obce.
  1. Organizácia návštevy hodnotiacej komisie
    • Príprava programu na tri hodiny, počas ktorých bude obec prezentovaná.
    • Zabezpečenie účasti zástupcov obce, miestnych organizácií, podnikateľov a aktívnych občanov.
    • Prezentácia úspešných projektov, rozvojových plánov a komunitných iniciatív.
    • Ukážka kultúrnych, historických alebo prírodných zaujímavostí obce.

 

  1. Po hodnotení
    • Čakanie na výsledky.
    • Ak obec získa ocenenie, môže byť potrebné zabezpečiť ďalšie aktivity, ako napríklad účasť na slávnostnom vyhlásení výsledkov.

Celkovo účasť v ocenení Dedina roka vyžaduje starostovu iniciatívu, dobrú organizáciu a spoluprácu s obyvateľmi a úradom.

Môžeme sa poradiť s inou obcou, ktorá sa už v minulosti zúčastnila Dediny roka?

Áno, určite. Oslovenie obcí, ktoré sa v minulosti zúčastnili Dediny roka, je skvelý spôsob, ako získať cenné skúsenosti a rady. Môžete sa dozvedieť čo je dôležité pri hodnotení, aké dokumenty a podklady si pripraviť, na čo si dať pozor počas celého procesu, aké benefity im účasť v Dedine roka priniesla a ako najlepšie odprezentovať obec národnej hodnotiacej komisii a verejnosti.

Kedy a kde môžem nájsť výsledky Dediny roka?

Národná hodnotiac komisia musí absolvovať všetky naplánované výjazdy, po ktorých nasleduje zhromaždenie všetkých údajov od hodnotiteľov. Nasleduje záverečné zasadnutie Národnej hodnotiacej komisie, kde sa určí laureát národného ocenenia, a ocenenia za jednotlivé kategórie. Výsledky sú zverejnené formou tlačovej správy v médiách a prostredníctvom dostupných možností vyhlasovateľov a partnerov Dediny roka na facebookovej stránke a na webovej stránke www.dedinaroka.sk.

Aké benefity získame účasťou v Dedine roka?

Účasť v Dedine roka prináša viaceré benefity, ako zviditeľnenie obce na regionálnej aj národnej úrovni, podporu miestneho rozvoja a posilnenie komunitného života. Dedina získava cenné skúsenosti, inšpiráciu na zlepšenie infraštruktúry a životného prostredia, ako aj možnosť čerpať finančné a odborné zdroje na ďalší rozvoj. Víťazná obec zároveň reprezentuje Slovensko v európskej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, čo prináša nové príležitosti na medzinárodnú spoluprácu a výmenu skúseností.

Čo môžeme vyhrať, ak uspejeme?

Dedina roka ponúka obciam nielen prestížne ocenenie, ale aj rôzne benefity, ktoré môžu pozitívne ovplyvniť ich ďalší rozvoj. Ak vaša obec uspeje, môžete získať:

  • Titul Dedina roka – laureát sa stáva oficiálnym držiteľom tohto titulu, čo mu prináša celoslovenské uznanie a zviditeľnenie na regionálnej i národnej úrovni. Laureát národného ocenenia taktiež získa právo reprezentovať Slovensko v prestížnej medzinárodnej súťaži o Európsku cenu obnovy dediny, kde sa stretáva s najlepšími obcami z celej Európy.
  • Ceny od vyhlasovateľov a partnerov Dediny roka. Diplom o ocenení a smaltovanú tabuľu na fasádu obecného úradu s označením podľa ocenenia. Laureát národného ocenenia a ostatné ocenené obce v jednotlivých kategóriách získavajú od generálneho partnera Dediny roka viazané finančné prostriedky na realizáciu projektu pre podporu rozvoja obce. Obce ocenené cenou samosprávneho kraja získajú od príslušného kraja finančné prostriedky na realizáciu vybraného projektu.
  • Zapojenie sa do súťaže a príprava na hodnotenie zbližuje obyvateľov, posilňuje miestnu identitu a podporuje ďalšie aktivity smerujúce k zlepšeniu kvality života v obci.

 

Končí Dedina roka 2025 vyhlásením výsledkov?

Nie. V závere roka sa bude vo víťaznej obci konať Slávnostné odovzdávanie ocenení. V rámci programu bude môcť každá zapojená obec prezentovať svoju dedinu v rámci prezentačného stánku počas poobedných hodín. Po tomto predstavení (podvečer) nasleduje ceremoniál Slávnostného odovzdávania ocenení, kde sa odovzdajú ocenenia, finančné prostriedky venované od generálneho partnera Dediny roka a vecné ceny od vyhlasovateľov a partnerov.

Držiteľa titulu Dedina roka čakajú povinnosti aj v roku 2026. Ministerstvo životného prostredia SR zabezpečuje jeho delegovanie do Európskej ceny obnovy dediny a zároveň uhrádza účastnícky poplatok za nominovanú obec Európskemu pracovnému spoločenstvu pre rozvoj vidieka a obnovu dediny (Europäische ARGE Landentwicklung und Dorferneuerung).

Kde sa koná slávnostný galavečer ? Kto uhradí náklady na slávnostný galavečer ?

Slávnostný galavečer spojený s odovzdávaním titulu Dedina roka sa zvyčajne koná priamo vo víťaznej obci. Napríklad v roku 2023 hostila tento ceremoniál obec Korňa, ktorá získala titul Dedina roka 2023.

Organizačné zabezpečenie slávnostného odovzdávania ocenení obciam oceneným v Dedine roka 2025 a  zabezpečenie účasti (preklad prihlášky, registračný poplatok) v súťaži o Európsku cenu obnovy dediny budú hradiť vyhlasovatelia ocenenia.