Slávnostné odovzdávanie ocenení úspešným obciam v súťaži Dedina roka 2015

Súťaž Dedina roka 2015 vyvrcholila 3. decembra 2015 v Spišskom Hrhove v okrese Levoča slávnostným odovzdávaním ocenení. Titul Dedina roka 2015 si prevzal z rúk ministra životného prostredia SR Petra Žigu starosta obce Spišský Hrhov Vladimír Ledecký. Dedina na Spiši získala okrem prestížneho titulu Dedina roka 2015 aj právo v budúcom roku reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o 14. Európsku cenu obnovy dediny.

Podľa ministra Petra Žigu získať tento titul je prestíž, dary nie sú až také dôležité. „Dedina roka je veľmi dobrý reklamný artikel aj pre samotnú obec a ľudí, ktorí v nej žijú. Myslím si, že nás bude táto obec veľmi dobre reprezentovať aj na  14. Európskej cene obnovy dediny,“ konštatoval šéf envirorezortu. „Som veľmi rád, že ministerstvo životného prostredia bolo pred 18 rokmi pri zrode tejto súťaže. My sa snažíme každý ročník podporiť, pretože obce a dediny na Slovensku sú nosným a základným kameňom spoločnosti.“ Podľa ministra sa práve na dedinách najviac chráni životné prostredie, vo veľkej miere sa tam budujú kanalizácie, čistiarne odpadových vôd a investuje sa do triedenia odpadu a ochrany životného prostredia. Starosta Spišského Hrhova Vladimír Ledecký je hrdý na toto ocenenie, ktoré pokladá za akúsi Nobelovu cenu pre dedinu. „Je to pre nás veľká zodpovednosť, že budeme Slovensko reprezentovať na európskej súťaži. Myslíme si, že v niektorých oblastiach môžeme zaujať aj tam,“ zdôraznil starosta. Za posledných približne desať rokov sa do tejto dediny prisťahovalo takmer 1000 ľudí a stále viac a viac sa rozvíja. Obec je okrem iného známa aj roky fungujúcim obecným podnikom a prácou s rómskou komunitou.

Okrem Spišského Hrhova si ocenenie počas slávnosti prevzali aj zástupcovia ďalších desiatich obcí. Druhé miesto v SDR 2015 získala Bošáca (okres Nové Mesto nad Váhom) a tretie Kapušany (okres Prešov). V jednotlivých kategóriách súťaže boli úspešné nasledovné obce: Dedina ako hospodár – Muránska Dlhá Lúka (okres Revúca), Dedina ako klenotnica – Klátova Nová Ves (okres Partizánske) a Lúčky (okres Ružomberok), Dedina ako pospolitosť – Dúbrava (okres Levoča), Dedina ako partner – Tuchyňa (okres Ilava), ktorá vyhrala aj internetové hlasovanie verejnosti, Dedina ako hostiteľ – Vyhne (okres Žiar nad Hronom), Dedina ako záhrada – Jablonka (okres Myjava). Mimoriadnu cenu si prevzali zástupcovia obce Píla (okres Pezinok) za výnimočnú aktivizáciu ľudského potenciálu pri všestrannom rozvoji obce po prírodnej katastrofe. Ocenené obce získali, okrem vecných cien od vyhlasovateľov a partnerov súťaže, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže na realizáciu vybraných projektov obnovy dediny alebo obohatenia života na dedine.

Slávnosť pripravila v zmysle súťažných podmienok a pravidiel v miestnom kultúrnom dome víťazná obec Spišský Hrhov (okres Levoča), ktorá spolupracovala s organizátorom SDR 2015 -Slovenskou agentúrou životného prostredia. Predchádzali jej prezentácie ocenených obcí v priestoroch Galérie v Spišskom Hrhove a sprievod pozvaných hostí obcou. Podujatie vyvrcholilo slávnostným ohňostrojom.

Súťaž Dedina roka 2015 vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska 26. marca 2015. Záštitu nad aktuálnym ročníkom súťaže prevzal prezident Slovenskej republiky Andrej Kiska. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, s. d. Partnermi súťaže sú Agentúra pre rozvoj vidieka, Národné osvetové centrum, Slovenská agentúra pre cestovný ruch, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu, Vidiecky parlament na Slovensku.