Zástupcovia obcí úspešných v súťaži Dedina roka 2017 si v Oravskej Polhore (okres Námestovo) prevzali ocenenia z rúk šéfa envirorezortu Lászlóa Sólymosa. Súťaž, ktorú vyhlásil rezort životného prostredia spolu so Slovenskou agentúrou životného prostredia, Spolkom pre obnovu dediny a Združením miest a obcí Slovenska, sa konala už po deviatykrát. „Cieľom súťaže je predovšetkým povzbudiť obyvateľov k aktívnej účasti na rozvoji svojho domova s ohľadom na tradície a ducha dediny,” vyhlásil minister László Sólymos s tým, že vidiek je nezanedbateľnou časťou Slovenska.
Víťazná obec Oravská Polhora, ktorá je zároveň najsevernejšou obcou na Slovensku, preukázala podľa národnej hodnotiacej komisie najkomplexnejšie naplnenie princípov a požiadaviek súťaže v zmysle aktuálneho motta „myslieť dopredu”.
Okrem Oravskej Polhory, ktorej udelila národná hodnotiaca komisia prestížny titul Dedina roka 2017 a získala právo v budúcom roku reprezentovať Slovenskú republiku v súťaži o 15. Európsku cenu obnovy dediny, si ocenenie prevzalo aj ďalších dvanásť obcí.
„Ukázali príkladný rozvoj miestneho hospodárenia, starostlivosť o obec, krajinu a neposlednom rade aj o životné prostredie. Bokom však nezostalo ani racionálne využívanie lokálnych zdrojov, zachovávanie vidieckej pospolitosti, či hmotného a nehmotného dedičstva. A to všetko s ohľadom na zachovanie ľudového folklóru,” vyzdvihol minister Sólymos.
Druhé miesto obsadila obec Zemné (okres Nové Zámky) a tretie Blatnica (okres Martin). V jednotlivých kategóriách súťaže si ocenenie prevzali aj obce: Dedina ako hospodár – Spišské Tomášovce (okres Spišská Nová Ves), Dedina ako maľovaná – Mikušovce (okres Prešov), Dedina ako klenotnica – Hronsek (okres Banská Bystrica) a Pohorelá (okres Brezno), Dedina ako pospolitosť – Nižná Voľa (okres Bardejov), Dedina ako partner – Čirč ( okres Stará Ľubovňa), ktorá vyhrala aj internetové hlasovanie verejnosti, Nižný Hrušov (okres Vranov nad Topľou), Dedina ako hostiteľ – Vinné (okres Michalovce). Mimoriadnu cenu si prevzala obec Horný Tisovník (okres Detva) za znovuobjavenie a obnovu ľudových náhrobníkov a rozvíjanie duchovného odkazu minulosti. V tomto ročníku súťaže bola udelená aj cena generálneho partnera COOP Jednota Slovensko, s. d., ktorú si prevzala obec Bátovce (okres Levice) za oživenie komunitného života obyvateľov dediny a snahu o rozvíjanie nových tradícií.
Ocenené obce získavajú, okrem vecných cien od vyhlasovateľov súťaže a spolupracujúcich organizácií, aj finančné prostriedky od generálneho partnera súťaže viazané na realizáciu projektu pre podporu rozvoja a obnovy obce. V 9. ročníku sa do súťaže zapojilo 20 obcí, ktoré si zmerali sily v prezentácii výsledkov dosiahnutých pri ich obnove a rozvoji. Cieľom súťaže Dedina roka je prezentácia krás, jedinečnosti a úspechov vidieka, zvyšovanie povedomia občianskej spoločnosti o hodnote krajiny, originality a národnej hrdosti, ale aj zvyšovanie konkurencieschopnosti a prestíže slovenských obcí.
„Súťaž má už svoju históriu, počas ktorej dokázala, že dediny dokážu aj v neľahkých podmienkach pracovať na rozvoji, budovať infraštruktúru, zlepšovať kvalitu životného prostredia, rozvíjať hospodárstvo a chrániť prírodné a kultúrne dedičstvo. Dvadsiatka súťažiacich obcí aj tento rok preukázala, že slovenské dediny sú konkurencieschopné a majú čo ponúknuť svojim obyvateľom a návštevníkom,” uviedol generálny riaditeľ Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Matej Ovčiarka.
Súťaž Dedina roka 2017 vyhlásili Ministerstvo životného prostredia SR, SAŽP, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska 21. marca 2017. Záštitu nad aktuálnym ročníkom súťaže prevzal minister životného prostredia László Sólymos. Generálnym partnerom je COOP Jednota Slovensko, s. d. Partnermi súťaže sú Agentúra pre rozvoj vidieka, Národné osvetové centrum, Ministerstvo dopravy a výstavby SR, Spoločnosť pre záhradnú a krajinnú tvorbu a Vidiecky parlament na Slovensku.