Návšteva členov súťažnej poroty Európskej ceny obnovy dediny v obci Čičmany

Obec Čičmany (okres Žilina) navštívili dňa 18. júna 2024 členovia hodnotiacej komisie Európskej ceny obnovy dediny.

Organizátorom európskej súťaže je Európske pracovné spoločenstvo pre rozvoj vidieka a obnovu dediny. Okrem hlavného ocenenia Európskej ceny obnovy dediny môžu nominované obce získať aj ďalšie ocenenia za udržateľný rozvoj, mimoriadne kvality a dosiahnuté výsledky v jednotlivých oblastiach rozvoja dediny.

Tohtoročným kritériom hodnotenia dediny je motto “V ústrety budúcnosti“. Obec Čičmany, ktorá v  12. ročníku Dediny roka získala ocenenie „Dedina ako klenotnica“ a reprezentuje Slovensko v európskej súťaži, mala vyčlenený časový priestor päť hodín na prezentáciu obce.

Členovia hodnotiacej komisie navštívili napríklad Múzeum na dreve maľované, kde sa nachádza viac ako sto kusov svadobných truhlíc – najstaršia je z roku 1767. V Považskom múzeu si pozreli pečenie chleba v 100 ročnej peci, prichystaná bola ukážka maľovania ornamentov, pletenie kopíc a šitie čičmianskych papúč, riasenia miestnych krojov, strúhania šindľov, dlabania žľabov, tesania trámov,  nechýbala výstava fotografii o miestnej architektúre a ochutnávka tradičných jedál.

Na všetkých zastaveniach ich vrelo privítali obyvatelia obce z miestnych spolkov a združení.

O víťazovi európskej súťaže a ďalších ocenených obciach rozhodne porota na záverečnom spoločnom hodnotení v júli. Slávnostné udeľovanie ocenení Európskej ceny za obnovy dediny 2024 sa uskutoční v septembri 2024 v obci Stadtschlaining v Rakúsku.

 

Dve slovenské obce súťažia o prestížny titul Európska dedina roka

Čičmany hostili komisiu súťaže o dedinu roka